Notatki na komputerze – wady i zalety

Od zawsze byłam przeciwniczką notatek pisanych na komputerze, bo uważałam, że zdecydowanie mniej się wtedy uczę i nic nie zapamiętuję. Przepisywanie ręcznie uznawałabym za świetną metodę do powtórek i ta było. Dopóki mój nadgarstek się nie zbuntował.

Jedną z najważniejszych zasad, którymi kieruję się w życiu jest „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Moja optymistyczna natura uważa, że trzeba wyciągać dla siebie coś pozytywnego nawet ze złych wydarzeń. Tak właśnie całkiem przez przypadek odkryłam zalety pisania notatek na komputerze. Wcześniej byłam twardą przeciwniczką tego rozwiązania, a teraz w sumie życie zmusiło mnie do przekonania się i dałam notatką komputerowym szansę.

Zalety pisania notatek na komputerze
  • czas

Dla pisanie notatek na komputerze okazało się dużą oszczędnością czasu. Wcześniej na wykładach prowadziłam notatki w zeszycie do wszystkiego. Następnie całość przepisywałam ręcznie na czyste kartki w domu. Było to bardzo czasochłonne, jak zapewne się domyślacie, nawet jeśli stanowiły one formę powtórki do kolokwium. Na komputerze jest łatwiej, bo brudnopis od razu jest czystopisem i łatwiej na nim nanieść poprawki.

  • przestrzeń

Nie oszukujmy się – literki napisane ręcznie w 99% będą zajmować więcej miejsca niż te napisane i wydrukowane. Jeśli ich nie wydrukujecie to już w ogóle! Dzięki temu będzie Wam lżej, kiedy będziecie musieli zabrać je ze sobą. I nie będą tak strasznie wyglądać, kiedy zaczniecie się uczyć 😉

  • czytelność

Doceniam notatki na komputerze za to, że mam dużo różnorodność punktorów i mogę je dowolnie przesuwać tabulatorem. To jest bardzo wygodne, bo na pierwszy rzut oka widać co z czego wynika i jako są powiązania pomiędzy poszczególnymi punktami. Nauka z tekstu pisanego ciągiem to dla mnie kosmos i duże utrudnienie. Natomiast listy bardziej zachęcają do spojrzenia na nie.

Wady notatek pisanych na komputerze
  • musisz szybko pisać

Żeby skutecznie pisać notatki na komputerze trzeba umieć szybko pisać na klawiaturze. Na wykładach prowadzący często mówią szybko, a wyświetlane slajdy znikają, zanim zdążymy doczytać je do końca. Warto mieć wprawę i pisać bez patrzenia na klawiaturę – szanse zanotowania wszystkich potrzebnych informacji są zdecydowanie większe.

  • trzeba nosić laptopa

Choćbyśmy nie wiem, co zrobili, napisanie notatek na komputerze bez komputera jest niewykonalne. Na rynku dostępnych jest wiele modeli notebooków, które są małe i lekkie, ale nie oszukujmy się – ilu z nas je posiada? W większości przypadków kilka kartek czy zeszyt będą lżejsze niż laptop. Ale jak to mówią: coś za coś.

  • trudniej się z nich uczyć

Jak już wspominałam na początku, dużo zapamiętuję z przepisywania, a przepisywanie na komputer to jednak nie to samo. Co więcej, nie jestem w stanie uczyć się z czytania dokumentów na ekranie. Choćby nie wiem co, mój mózg nie przyswaja tych informacji. Dlatego notatki zawsze drukuję i wspieram się kolorami.

  • trzeba mieć sprzęt

To w dużej mierze nawiązuje do punktu drugiego i trzeciego, ale chciałabym zwrócić na to Waszą uwagę. Przenośny komputer i drukarka w domu to dla mnie bardzo duże ułatwienie. O każdej porze dnia i nocy mogę wydrukować potrzebne materiały – powtórzę, nauka z ekranu nie przynosi mi żadnych efektów. Więc zanim postanowicie pisać tylko na laptopie, pamiętajcie, żeby notatki przygotowywać wcześniej niż noc przed kolokwium, bo może się okazać, że najbliższy otwarty punkt xero nie istnieje albo znajduje się na drugim końcu miasta 😉

To jak? W której drużynie jesteście? Team ręcznie czy team na klawiaturze?

 



1 thought on “Notatki na komputerze – wady i zalety”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *