Paryż w jeden dzień – wariant 1

Paryż w jeden dzień – wariant 1

Notre Dame, Louvre, Montmartre, Pole Elizejskie, Wieża Eiffela, Montparnasse to jedne z miejsc-ikon w stolicy Francji. Dziś przygotowałam dla Was plan wycieczki, dzięki któremu uda Wam się odwiedzić te wszystkie miejsca w jeden dzień.

Na początku muszę zaznaczyć, że dzisiejszy wariant wycieczki jest najdłuższy i najbardziej męczący. Zakłada on przejście ok. 25 km w ciągu 8-10 godzin, dlatego przemyślcie, czy jesteście w stanie tyle przejść. Dopasujcie też swoje plany pod pogodę – w upale może być naprawdę ciężko. Jeśli Was nie zniechęciłam i dacie radę, to ruszamy z naszą wycieczką.

Gare d’Austerlitz

Większość moich wycieczek zaczynam w okolicach tego dworca – tam dojeżdżają pociągi z Orleanu, a dworzec autobusowy znajduje się po drugiej stronie Sekwany. Gare d’Austerlitz jest nie tylko bardzo ładnym dworcem, ale możemy też zobaczyć tu pociągi, które przejeżdżają pod jego dachem i ponad torami na standardowym poziomie. Po obejrzeniu dworca odwracamy się tyłem do jego głównego wejścia i schodzimy na deptak na Sekwaną.

Quai Saint-Bernard i Jardin Tino-Rossi

Bardzo lubię spacerować tym odcinkiem bulwarów nad Sekwaną, szczególnie wtedy, gdy nie ma tam zbyt wielu turystów. Widać z niego panoramę prawego brzegu rzeki, a następnie Île de la Cité z katedrą Notre Dame. Ogród Tino-Rossi również jest warty uwagi. Nie tylko jest bardzo ładny, ale stanowi fragment paryskiego ogrodu botanicznego. Szczególnie zachwyca wiosną, gdy kwitną magnolie, drzew owocowe i akacje.

Katedra Notre-Dame de Paris i Île de la Cité

Dochodzimy do pierwszego kluczowego miejsca na mapie Paryża, czyli do katedry Notre-Dame. Żeby z lewego brzegu Sekwany przejść na wyspę, wybieramy Pont au Double. Dochodzimy nim pod samą katedrę. Obecnie wejścia do katedry jest niemożliwe, więc proponuję Wam spacerek po ogrodach wokół katedry. Spod katedry idziemy Rue d’Arcole i schodzimy z wyspy Pont d’Arcole.

Hôtel de Ville

Kiedy zejdziemy na prawy brzeg Sekwany, zmierzamy w kierunku siedziby paryskich władz miejskich. Bardzo lubię ten budynek i polecam go zobaczyć, tym bardziej, że znajduje się na trasie do kolejnego kluczowego punktu naszej wycieczki. Jednak przed wycieczką sprawdźcie, czy w okolicach Hôtel de Ville nie są przewidziane żadne strajki/protesty/manifestacje, bo mogę one utrudnić przebieg Waszej wycieczki.

Rue de Rivoli i Louvre

Kiedy przejdziemy placem pod Hôtel de Ville, kierujemy się w lewo w ruchliwą ulicę de Rivoli. Wśród paryskich kamienic idziemy w kierunku Louvre’u. Gdy dojdziecie do muzeum, proponuję Wam, żebyście weszli na teren Louvre’u pierwszym możliwym wejściem na mniejszy dziedziniec. Następnie wchodzimy na główny dziedziniec – ten z piramidą.

Pamiętajcie też, że Louvre jest ogromny i na pewno nie uda Wam się zobaczyć całej kolekcji w ciągu jednego dnia. Ja zdecydowałam się na wejście dlatego, że obie z siostrą, jak wszyscy obywatele UE poniżej 25 roku mamy wejście za darmo. Nic nie traciłyśmy, więc po prostu przez godzinę zobaczyłyśmy, co się dało.

Place Vendôme, Opera Garnier i Galeries Lafayette

Po wizycie w Louvrze przejdźcie kawałek ogrodem Tuileries i skierujcie się ponownie na Rue de Rivoli, a później skręćcie w Rue de Castiglione, która przechodzi w Place Vendôme. Tutaj zaczyna się jeszcze droższa część Paryża z luksusowymi butikami takimi, jak Chanel. Polecam Wam zaglądać w bramy i podwórka, bo kryje się wiele perełek z pięknym wystrojem.

Place Vendôme przechodzi następnie Rue de la Paix i idźcie nią, aż do końca, a później skierujcie się w lewo, gdzie znajduje się Opera Garnier. Operę obchodzimy i skręćcie w prawo w Rue Scribe w kierunku Galeries Lafayette.

Polecam Wam wejść do galerii z dwóch powodów: po pierwsze, żeby zobaczyć kopułę/witraż, która jest zachwycająca; po drugie, z tarasu na dachu rozciąga się przepiękny widok na panoramę Paryża. Niestety w kwietniu 2019 r. był tam remont, więc sprawdźcie, czy się już skończył 😉

Montmartre i bazylika Sacré-Cœur

Po wyjściu z Galeries Lafayette wyruszamy w kierunku Montmartre i skręcamy w lewo w Rue de la Chaussée d’Antin. Kontynuujemy cały czas prosto, aż do Square d’Estienne-d’Orves i idziemy dalej prosto w górę Rue Blanche. Następnie skręcamy w Rue Jean-Baptiste Pigalle i idziemy 600 m prosto do placu Pigalle. Przechodzimy przez plac Pigalle i idziemy dalej prosto Rue Houdon. Na końcu ulicy skręcamy w Rue des Abesses i w pierwszą w lewo Rue des Martrys, a następnie w prawo w Rue Yvonne le Tac, która przechodzi w Rue Tardieu. Idąc tą drogą prosto dochodzimy pod bazylikę.

Moja trasa do Sacré-Cœur omija typową trasę w to miejsce, ponieważ nie lubię tłumu ludzi. Długość czasy jest prawie taka sama, a moja trasa jest zdecydowanie spokojniejsza. Kiedy będzie wpisywać w nawigację trasę do bazyliki, omijajcie Rue de Steinkerque.

Le Village Royal i Place de la Concorde

Po odwiedzeniu bazyliki Sacré-Cœur idziemy w kierunku naszego kolejnego punktu, czyli le Village Royal, gdzie do 4 lipca 2019 roku możemy oglądać instalację z kolorowymi parasolkami. Pierwsza część naszej trasy jest odwrotna do tej, którą przeszliśmy do bazyliki. Kiedy dojdziemy do Square d’Estienne-d’Orves i tam skręcamy w prawo w Rue Saint-Lazare. Dochodzimy do pięknego Gare Saint-Lazare i przy nim skręcamy w prawo Rue du Havre, a później kontynuujemy prosto Rue Tronchet. Dochodzimy do kościoła Sainte Madeleine, który obchodzimy i idziemy dalej prosto w stronę Place de la Concorde. Idziemy prawą stroną ulicy i rozglądamy się bacznie, ponieważ Village Royal znajduje się po prawie stronie.

Po zdjęciach pod parasolkami idziemy dalej prosto i dochodzimy do placu Concorde, gdzie po lewej widzimy Jardin des Tuileries, a po prawej Champs Elysées.

Pola Elizejskie i Łuk triumfalny

Ten punkt wycieczki jest banalny! Idziemy sobie spacerem Polami Elizejskimi do końca, czyli do Łuku triumfalnego, a po drodze podziwiamy witryny luksusowych butików.

Wieża Eiffela i Pole Marsowe

Spod Łuku triumfalnego idziemy w kierunku najważniejszej atrakcji Paryża, czyli Wieży Eiffela. Skręcamy w Rue d’Iéna i idziemy nią cały czas prosto, aż przejdzie w Avenue des Nations Unis. Tam dochodzimy do Place de Varsovie. Po prawej znajduje się Trocadéro, skąd można zrobić wiele zdjęć z Wieżą Eiffela w tle. Wieża Eiffela jest na drugim brzegu Sekwany, więc przechodzimy do niej Pont d’Iéna. Następnie przechodzimy przez Pole Marsowe. Im dalej on Wieży Eiffela, tym mniej osób i ładniejsze zdjęcia 😉

Montparnasse

Gdy dojdziemy do Ecole Militaire skręcamy w lewo, a gdy skończy się budynek, skręcamy w prawo w Avenue Duquesne. Kontynuujemy prosto do ambasady Holandii (Ambassade de Pays-Bas), gdzie skręcamy w prawo w Rue Eblé, a następnie w pierwszą ulicę w prawo, Boulevard des Invalides, który przechodzi Boulevard du Montparnasse.

Polecam Wam spacer tą ulicę, ponieważ znajduje się na niej wiele pięknych restauracji ze świetnymi neonami. To chyba moja ulubiona ulica w Paryżu, mimo że zawsze moje nogi odmawiają posłuszeństwa na tym fragmencie 😉

Uff! Dotarliśmy do końca naszej pierwszej wycieczki po Paryżu!

Następną, krótsza propozycja trasy już znajdziecie  t u t a j. Idealna dla tych, którzy nie chcą albo nie mogę chodzić tak dużo.

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *