Study-life balance podczas sesji i nie tylko

Często podczas studiów koncentrujemy się na nauce, terminach, pisaniu prac i zapominamy o… życiu. Kiedy przychodzi sesja jest z tym jeszcze gorzej, bo nauka zaczyna się nawarstwiać. Dlatego przychodzę z radami, które pomogą Ci zachowywać równowagę w studenckim życiu.

Dlaczego warto zadbać o study-life balance?

Studia są dla wielu z nas istotną częścią życia i choć niekoniecznie zależy nam na piątkach od góry do dołu, to dobrze by było przynajmniej zdać dany semestr 😉 Często studia dostarczają nam też sporo nerwów i stresu. O ile stres krótkotrwały nas mobilizuje do działania, o tyle długotrwały może niestety prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Dlatego warto pamiętać, że studia to jednak nie wszystko.

Zamiast brać w szaleństwie nauki całe dnie, zarywania nocek, zapominania o wszystkim innym niż nauka i egzaminy spróbuj znaleźć chwilę dla siebie. I choć może wydawać się to bardzo trudne, a czasami wręcz nie możliwe ze względu na ilość materiału, mimo wszystko zadbaj o study-life balance.

Jak zadbać o study-life balance?

Znajdź czas na naukę i na czas odpoczynek

Odpoczynek? Podczas sesji? Nie ma szans!

Moim zdaniem, study-life balance opiera się na zdroworozsądkowej równowadze między nauką a życiem. Po prostu. Dla tego nie chodzi mi o naukę 24/7 ani o wieczne lenistwo, jeśli rzeczywiście powinniście się uczyć do egzaminów. Przegięcie w żadną stronę nie jest dobre.

We wpisie o prawie Parkinsona (-> Prawo Parkinsona a planowanie nauki) wspominałam Wam, że warto wyznaczyć sobie godziny pracy/nauki oraz godziny odpoczynku. Szczególnie teraz, gdy większość z nas uczy się tylko w domu, bardzo łatwo o zatarcie granic między czasem bez nauki i czasem z nauką. W konsekwencji wydaje nam się, że uczymy się całe dnie, ale nie widzimy efektów, więc uczymy się jeszcze więcej i więcej (a raczej dłużej i dłużej).

Powoduje to większe zmęczenie i znużenie, a umysł coraz gorzej radzi sobie w utrwalaniu informacji. W zachowaniu balansu pomoże tutaj ustalenie rozkładu dnia i tygodnia dopasowanego do tego, kiedy najlepiej Wam się uczy. Skoro w piątki i tak ledwo cokolwiek dacie radę zrobić, może warto tego dnia dać sobie wolne? Niewiele, a od razu poczujecie różnicę!

Zadbaj o małe gesty

Żeby zadbać o study-life balance, nie musisz wyjeżdżać w Bieszczady co drugi dzień i spędzać każdego weekendu na końcu świata. Czasami wystarczy chwila z książką czy serialem, spacer, a nawet zrobienie maseczki. Nie wiem, jak Wy, ale ja często wiele rzeczy odkładam na „po sesji.” Przyjemności, wyjścia, ciekawe rzeczy do porobienia przesuwam w czasie, a tak naprawdę wiele z nich mogłabym robić w przerwach od nauki.

Dlatego w ramach zadbania o study-life balance zachęcam Was do sprawiania sobie małych przyjemności, nagród za dzień pełen nauki albo po prostu umilaczy, które pozwolą na chwilę zapomnieć o nadchodzących egzaminach.

Nie siedź przy biurku całe dnie

Po pierwsze, siedzenie przy biurku nie jest gwarancją skutecznej nauki. (-> Sesja krok po kroku). Po drugie, nauka bez przerwy jest mniej efektywna (-> Po co i jak robić przerwy w nauce). Dla wielu osób sesja jest synonimem godzin spędzonych tylko i wyłącznie na czytaniu notatek. Nie oszukujmy się, taki tryb życia ciężko nazwać zrównoważonym 😉 Dość szybko mogą zacząć Wam dokuczać bóle pleców, a nauka stanie się drogą przez mękę.

Dlatego warto zadbać nie tylko o przerwy, ale także o regularną dawkę ruchu. Nie musicie od razu biegać maratonów. Wystarczy chwila spaceru – badania pokazują, że 30 minutowy spacer poprawia m.in. myślenie kreatywne. Poprawi też Wasze samopoczucie i przede wszystkim da Wam chwilę oddechu od książek. Postarajcie się uwzględnić choć krótkie wyjście z domu lub ćwiczenia w Waszym rozkładzie dnia. Jeśli obawiacie się, że będzie odkładać ruch w nieskończoność, spróbujcie się z kimś umówić np. na wspólny spacer. Wtedy się nie wymigacie!

Na koniec dodam, że trzymam za Was kciuki, życzę powodzenia na egzaminach i choć trochę równowagi w życiu!



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *