7 pomysłów na lepsze ferie zimowe

Mamy drugą połowę stycznia, a więc zaczął się na ferie zimowe. Mnie, jako studentki już to nie dotyczy. Zamiast ferii zimowych mam sesję i krótką przerwę w międzyczasie, nie przeszkadza mi to jednak w napisaniu dla Was specjalnego wpisu, w którym przedstawię Wam moje pomysły na lepsze wykorzystanie wolnego czasu

Wolne ma to do siebie, że jest bardzo długo wyczekiwane, a gdy już się pojawi to znika w mgnieniu oka i tyle go było. Ferie spędzamy na różne sposoby, jedni jadą w góry, na narty czy snowboard, a drudzy spędzają czas na miejscu, w domu. Mój wpis skierowany jest głównie do tej drugiej grupy, która będzie miała czas mniej zorganizowany, ale myślę, że kilka pomysłów więcej na spędzenie wolnego czasu jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

Pomysł numer 1

Poświęć czas swojemu hobby

I nie mówię tu o siedzeniu przed telewizorem całą dobę. Mówię tu o czymś, w czym będziesz się rozwijał np. czytanie książek, rysowanie czy kolorowanie. Zazwyczaj w roku szkolnym nie masz na to czasu, więc wykorzystaj ten, którego teraz masz pod dostatkiem. Warto też poszukać informacji, czy w Twoim mieście nie jest organizowana „Zima w mieście”. Dzięki temu skorzystasz ze zniżek w wielu interesujących miejscach i może odnajdziesz nowe zainteresowania.

DSC_0814.JPG

Pomysł numer 2

Wypróbuj coś nowego

Jak wiecie jednym z moich słów na ten rok jest „otwartość”, a w tym słowie w 100% mieści się próbowanie nowych rzeczy. Może to być cokolwiek – nowe danie, nowe ciacho, nowe odwiedzone miejsce, nowo wypróbowany sport, nowa książka, nowa muzyka, nowy serial. Możliwości jest naprawę wiele, więc jeśli nie macie pomysłów i uważacie, że nie zajmiecie się własnym hobby, bo go nie macie, to go po prostu poszukajcie. Dopóki nie spróbujecie nowych rzeczy, to z pewnością go nie znajdziecie.

P1370600.JPG

Pomysł numer 3

Uprawiaj sport

Na co dzień możesz się usprawiedliwiać brakiem czasu, teraz nie bardzo. Wprowadź min. 20 minut aktywności fizycznej dziennie. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do sportu, spróbuj  zacząć spacerować. Dzięki temu porządnie dotlenisz umysł, a dodatkowo znajdziesz jakieś ciekawe miejsce w okolicy. Czasami myślisz, że wiesz o swoim miejscu zamieszkania już wszystko. Sprawdź, może jednak coś Cię zaskoczy.

Dla mnie sportem oczywistym jest jazda konna i to jej poświęcałam większość czasu, jednak warto pamiętać, że typowo zimową aktywnością fizyczną są łyżwy. W większość miast i miejscowości szkoły albo ośrodki kultury wylewają lodowiska, jeśli tylko pogoda na to pozwoli. Jest to świetna okazja do spędzenia czasu ze znajomymi i spalenia trochę kalorii.

p13203431

Pomysł numer 4

Ogarnij się

Ferie to dobry moment na posprzątanie chaosu w szafkach i szufladach, który powstał, kiedy spieszyłeś się do szkoły/na zajęcia/do znajomych. Warto poświęcić chwilę na poukładanie rzeczy, bo usprawni Ci to funkcjonowanie w normalnym rytmie, po powrocie z wolnego. Zastanów się nad niepotrzebnymi rzeczami, które nadal zajmują miejsce w Twoich szafkach. Posegreguj książki, ubrania, a te, których nie używasz sprzedaj albo oddaj potrzebującym.

DSC_0769.JPG

Pomysł numer 5

Maturzysto, a Ty się ucz!

Tak, wiem, masz wolne, ale to jest naprawdę ostatni dzwonek na rozpoczęcie powtórki. Do matury już dłuższego wolnego nie będziesz mieć. W czasie Świąt Wielkanocnych i tak nie za dużo zrobisz, bo spędzisz czas na spotkaniach rodzinnych. Dwa tygodnie to naprawdę sporo. Wystarczy, że usiądziesz nad książkami co drugi dzień, a pochłoniesz ogromną porcję materiału. Warto to zrobić, zanim obudzisz się zestresowany 1 maja. Już na piątek przygotowałam dla Ciebie wpis z harmonogramem nauki na 100 dni przed maturą, więc zapraszam się gorąco do skorzystania z niego.

Pomysł numer 6

Nie śpij do 13

Sen jest bardzo ważny dla zdrowia, ale nie potrzebujesz go aż tyle (najlepsza ilość to 7-8 godzin, mój organizm ostatnio uwielbia tylko 6, ale to przesada). Bardzo wiele cennych minut po prostu zmarnujesz na chrapanie, które Cię rozleniwi. Jeśli chcesz poleniuchować rano, pooglądaj ulubione seriale. Dzięki temu zyskasz więcej czasu podczas reszty dnia. Z własnego doświadczenia wiem jednak, że warto od samego rana przystąpić do działania, dzięki temu łatwiej zyskasz motywację do kolejnych zajęć.

P1370519.JPG

Pomysł 7

Zacznij jakąś działalność artystyczną

Kreatywność jest super, bo pozwala nam zmotywować nasz mózg do lepszego i sprawniejszego działania. Pobudza nas do znajdywania nieszablonowych rozwiązań, dlatego warto znaleźć dla siebie jakieś artystyczne zajęcie. Może to być kolorowanie, a dla bardziej ambitnych rysowanie czy malowanie. Możecie też założyć swój własny kalendarz, jeśli nadal nie znaleźliście sobie kalendarza na 2017 rok albo zacząć prowadzić album dokumentujący codzienność – taki Instagram w wersji materialnej.

 

Oto kilka moich pomysłów i rad na lepsze spędzanie ferii zimowych. Żeby się lepiej wytrwać w realizacji planów warto rozpisać je sobie godzinowo i trzymać się ram czasowych. Wiem, że ferie i planowanie do siebie nie pasują, ale po kilku dniach zauważysz efekty i to one będą Cię dalej motywować. Uczucie satysfakcji po wyciśnięciu z każdej sekundy, jak najwięcej, jest bezcenne, a energia jaką zyskacie podczas ferii pomoże Wam dotrwać do wakacji 🙂

 4 thoughts on “7 pomysłów na lepsze ferie zimowe”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.