Sesja wkracza już w swoje prawie ostatnie stadium. Jesteście, a raczej powinniście być na etapie na etapie powtórek do egzaminów – nie nauki od zera całego materiału. Teraz zwyczajnie brakuje na to czasu, poza tym nie utrwalicie sobie odpowiednio nowej wiedzy. Dziś przygotowałam dla Was tekst o tym, jak ja powtarzam do egzaminów.
Czas
Czynnikiem kluczowym, jeśli chodzi o odpowiednie robienie powtórek i od niego powinniśmy uzależnić sposób, który wybierzemy. Przede wszystkim, dlatego że zdecydowanie mniej jesteśmy w stanie powtórzyć godzinę przed egzaminem niż dzień czy dwa. Możemy się skupić na mniejszej ilości szczegółów, więc nasze powtórki powinny w bardzo skondensowanej formie. Dlatego moje sposoby na powtórkę podzieliłam według ilości czasu, który możecie na nie poświęcić – od największej do najmniejszej.
Spoko luzik
Pierwszy przedział czasowy to taki, w którym spokojnie jesteście w stanie przerobić cały dotychczasowy materiał, który zawierają Wasze notatki. Jednak pamiętajcie o tym, żeby Wasza powtórka nie była tylko bezmyślnym czytaniem tekstu. Wieloktronie powtarzałam, że to przynosi niewielkie rezultaty i bardzo mało informacji zostaje w Waszej głowie. Zdecydowanie lepszym sposobem jest opowiadanie komuś albo po prostu sobie tego, co już wiecie. Podczas takiej nauki zaglądacie do notatek tylko po to, żeby zapamiętać dodatkowe szczegóły, które Wam umknęły.
Możecie też poprosić kogoś, żeby Was odpytał. Na studiach bardzo rzadko się to robi, nie to co w podstawówce, kiedy rodzicie odpytywali Was przed sprawdzianów. A to duża strata, bo kiedy sami odpytujecie się z notatek, to chcąc nie chcąc trochę ściągacie. Zerkniecie na informację poniżej tych, których szukacie i będziecie myśleć, że je umiecie. Tak naprawdę macie je w głowie tylko przez chwilę, bo dopiero co przeczytaliście je w notatkach. O odpytywania zawsze możecie poprosić kogoś, kto z Wami studiuje. Korzyść będzie podwójna – z odpytywania i bycia odpytywanym.
Tylko luzik
Przejdźmy teraz do powtórek, kiedy czasu jest niewiele, ale jednak jeszcze jest. Tutaj najłatwiej będzie osobom, które robią notatki w zwięzły sposób. Moje notatki na poszczególne przedmioty to mapy myśli lub poszczególne punty i podpunkty. Lubię, gdy na pierwszy rzut oka widać, o co chodzi w danej rzeczy i jaki ma związek z pozostałymi rzeczami. Ponadto, powtórki idą wówczas zdecydowanie szybciej – przeglądacie tytuły i jeśli coś wydaje Wam się obce, zaglądacie do materiałów i przypominacie sobie, o co dokładniej chodziło. Kiedy czas Was nagli, zdecydowanie lepiej jest skupić się na tym, czego nie pamiętaliśmy wcześniej i nad tym, co sprawiało nam trudności. Z pewnością przyniesie to lepsze efekty niż czytanie po raz kolejny tego, co już wiecie!
Ostatnia chwila
Jeśli jesteście już przed salą i czekacie na zaliczenie lub egzamin, niekoniecznie musicie zająć się przeglądaniem notatek. Tak, wiem, każdy z nas to robi – tonący brzytwy się chwyta. Niestety najpewniej nic już nie zapamiętacie, a możecie tylko pogorszyć sytuację. Po pierwsze, wymiesza Wam się to, co wcześniej na spokojnie ułożyliście sobie w głowie. Po drugie, dołożycie sobie nerwów i stresu. Podczas ostatnich minut przed godziną zero najlepiej jest wziąć głęboki oddech, sprawdzić, czy długopisy piszą albo zjeść przekąskę, żeby Wam nie burczało w brzuchu (uwierzcie mi – been there, done that).
Jeśli jednak zdecydujecie się na powtórki, warto się do nich przygotować. Podczas nauki spiszcie słowa klucze, najważniejsze informacje, daty lub słowa, które ciągle zapominaliście. Przygotujcie sobie wiedzę w pigułce, takiej naprawdę małej pigułki. Dzięki temu w ostatniej chwili zajrzycie do tego, co jest Wam rzeczywiście potrzebne i kluczowe dla Waszego wyniku. Przyniesie Wam to też spokój, bo zaczniecie pisać zaliczenie ze świadomością, że spojrzeliście na to, co najważniejsze. A to doda Wam odwagi i pewności siebie!
Macie jakieś sprawdzone sposoby na powtórki? Co działa u Was najlepiej?
Dodaj komentarz