Poradnik Maturzysty – harmonogram nauki na 100 dni {do druku}

Dzisiejszy wpis kieruję przede wszystkim do Maturzystów, ponieważ od 25 stycznia mogą zacząć odliczać magiczne 100 dni do matury. Według mnie, jednym z kluczy do skutecznej nauki jest rozplanowane jej w odpowiedni sposób, czyli tak, żeby o niczym nie zapomnieć i tak, żeby każdego dnia mieć szansę na zrealizowanie kolejnych punktów. Jeśli przesadzimy w którąś ze stron, nie nauczymy się wystarczająco, dlatego przychodzę Wam z pomocą wraz z moim harmonogramem.

Harmonogram, który znajdziecie w pliku, to tabela na 100 dni: harmonogram-nauki. Jest on pusty, żeby mógł służyć nie tylko tym, którzy przystępują do egzaminu w tym roku, ale i w późniejszych latach. Przygotowany został w formacie A4, idealny do wydrukowania, uzupełnienia i powieszenia nad biurkiem albo nad łóżkiem, gdzie kto woli.

zrzut-ekranu-2017-01-19-o-14-39-26

Pamiętajcie, żeby nie uzupełniać harmonogramu na ślepo! Weźcie pod uwagę ferie, weekendy, święta (Wielkanoc!) oraz stałe terminy imprez rodzinnych/spotkań towarzyskich, o których wiecie już teraz. Pozwoli Wam to uniknąć rozczarowań, bo nie zdążyliście czegoś zrobić. Natomiast w ferie czy weekendy, czasu wolnego jest zdecydowanie więcej, więc możecie dłużej przysiąść nad książkami/zadankami. Weźcie pod uwagę też codzienność i nie wpisujcie zbyt wielu spraw jednego dnia.

 

Poniższy harmonogram to mój zeszłoroczny. Zaplanowałam go według przedmiotów, które zdawałam na maturze. Wpisałam początek odliczania, pierwsze dni każdego miesiąca, święta oraz ferie. Jak zauważycie, większość powtórki przeznaczyłam na języki, gdyż to one najbardziej liczyły mi się na mój kierunek studiów.

Matematyce poświęciłam zdecydowanie mniej czasu, ponieważ wystarczało mi przede wszystkim to, co robiliśmy na lekcjach w szkole. Zdecydowałam się więc tylko na  przerabianie jednego zestawu egzaminacyjnego z repetytorium w piątkowy wieczór, a w późniejszym czasie dopisywałam jeszcze odręcznie działy, nad którymi chciałam dłużej posiedzieć.

Najwięcej pracy poświęciłam językowi polskiemu, ponieważ to właśnie z niego miałam najwięcej materiału do przerobienia i nadrobienia. Poniższe zestawienie przygotowałam na podstawie kompendium, z którego korzystam od dłuższego czasu. Poniżej przedstawiam Wam listę działów, które musicie przejrzeć, szczególnie przed maturką ustną:

 • Biblia
 • Antyk grecko-rzymski
 • Średniowiecze
 • Renesans (odrodzenie)
 • Barok
 • Oświecenie
 • Romantyzm
 • Pozytywizm
 • Młoda Polska
 • Dwudziestolecie międzywojenne
 • Współczesność

DSC_1066

Języki obce, w moim przypadku angielski oraz francuski, powtarzałam pod kątem gramatycznym i słownikowym. Ujęłam je w harmonogramie hasłami odnoszącymi się do książek, z których korzystam. Angielskiemu poświęciłam nie zbyt dużo uwagi – nie lubię i nie potrzebuję spędzać więcej czasu nad tym przedmiotem (o ironio jest jednym z moich języków wiodących na studiach). Natomiast francuski odpuściłam sobie w ostatnim tygodniu, ponieważ maturę miałam dopiero 19 maja, więc 10 dni przerwy między egzaminami pisemnymi wykorzystałam tylko na niego.

 

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam Wam w rozpoczęciu nauki/powtórki do matury, a harmonogramy pozwolą Wam trzymać dyscyplinę. Pamiętajcie, że to tylko od Was zależy, jak zdacie egzaminy i czy dostaniecie się na wymarzone studia. Do Was należy decyzja, ja staram się tylko Wam pomóc.6 thoughts on “Poradnik Maturzysty – harmonogram nauki na 100 dni {do druku}”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *