Jak wygląda obrona online?

Zdalna obrona pracy dyplomowej to kolejny element edukacji, który pojawił się wraz z wybuchem pandemii koronawirusa. W dzisiejszym wpisie opowiem, jak wygląda i jak się do niej dobrze przygotować.

-> Pisanie prac dyplomowych krok po kroku

Tekst o pisaniu prac dyplomowym skończyłam w momencie oczekiwania na wystawienie recenzji. Dzisiaj przejdę do ostatniego kroku na danym etapie studiów, czyli do obrony (w dzisiejszych czasach) online.

Kiedy przychodzi czas na obronę pracy dyplomowej?

Obrona ma miejsce, kiedy praca dyplomowa została pozytywnie oceniona przez recenzenta/recenzentów (czyli na minimum 3) i w systemie APD otrzymała status „gotowa do obrony.” Oczywiście ma to miejsce, jeśli zaliczyliście wszystkie przedmioty na danym etapie studiów i go rozliczyliście. Często termin obrony jest wyznaczany, zanim dopełnicie wszystkich formalności, w tym opłaty za dyplom i suplement, czyli dokument, w którym opisane są wszystkie przedmioty, na jakie uczęszczaliście. Musicie jednak pamiętać, że większość uczelni zastrzega, że rozliczenie studiów musi mieć miejsce co najmniej 7 dni przed datą obrony.

Przygotowania do zdalnej obrony (i nie tylko)

Pierwszym krokiem powinno być dopytanie promotora o dokładną formułę obrony, a następnie zrobienie prezentacji (jeśli jest wymagana) oraz o pytania. Bardzo często studenci mają dostęp do puli pytań, z których kilka zostanie zadanych podczas obrony. Pozostaje im tylko opracować odpowiedzi i się ich nauczyć.

Postarajcie się, jak najwięcej przygotować dzień przed obroną. Sprawdź sprzęt i upewnij się, że komunikator, przez który odbędzie się obrona online, działa na Waszych komputerach. Wyprasujcie swój strój (a przynajmniej górę), choć ja zadbałabym też o dół. Może będziecie musieli po coś wstać? Na wszelki wypadek lepiej nie mieć na sobie spodni od piżamy 😉 Zadbajcie też odpowiednią ilość snu. Zapewni Wam to świeżość umysłu podczas egzaminu.

W dniu obrony wstańcie odpowiednio wcześnie, żeby mieć czas na ogarnięcie się w spokoju i zjedzenie porządnego śniadania. Pamiętajcie, że komputery lubią płatać figle – dajcie sobie czas na uruchomienie go. Dobrym pomysłem jest też umówienie się z osobą, która jest przed Wami, żeby napisała Wam, kiedy skończy. Zdarza się, że obrony się przedłużają i warto wiedzieć, jak wygląda sytuacja. Czasami promotor udostępnia swój numer telefonu, żeby móc się skontaktować w razie problemów z internetem.

Nie zapomnijcie o podłączeniu laptopa do ładowania (nawet jeśli ma 100%) i o szklance wody. Po dłuższej odpowiedzi po prostu zasycha w gardle. Głupio byłoby z tego powodu nie odpowiedzieć na pytanie, prawda?

Obrona online krok po kroku

W obronie uczestniczycie oczywiście Wy oraz komisja składająca się z Waszego promotora, recenzenta/recenzentów oraz przewodniczącego. Ten ostatni nie musi być związany z dziedziną Waszej pracy. Przewodniczący to osoba, która przesyła Wam link do rozmowy na zoomie czy teamsach, informuje o procedurach oraz o ocenie końcowej. Zanim na dobre zacznie się obrona, przewodniczący poinformuje Was, że nagrywa obronę i przez jaki czas nagranie będzie przechowywać.

Podczas obrony najczęściej prezentujecie przed komisją swoją pracę. Streszczacie ją i/lub prezentujecie wyniki swoich badań, analiz itp., a następnie odpowiadacie na pytania zadane przez promotora oraz recenzenta Waszej pracy. Pytania często dotyczą treści pracy, zagadnień związanych z tematem Waszego seminarium oraz ogólnej wiedzy z danej dziedziny np. językoznawstwa, literatury itp. Głównym założeniem obrony jest sprawdzenie, czy na pewno Wy napisaliście Waszą pracę dyplomową.

Po skończonej obronie komisja prosi Was o opuszczenie sali (a raczej rozmowy online) na kilka minut. W tym czasie wypełnia protokół z obrony, naradza się odnośnie oceny z obrony, a także wylicza ocenę na koniec studiów.

Następnie łączycie się z komisją jeszcze raz, dowiadujecie się o ocenach i macie za sobą, zarówno obronę online, jak i cały etap studiów. Można świętować!

A po obronie…

zostaje Wam już tylko czekać na powiadomienie o możliwości odbioru dyplomu. Teoretycznie powinno mieć to miejsce w ciągu 30 dni od daty obrony, ale ja czekałam prawie dwa miesiące na dyplom. Suplementu nie odebrałam, bo wówczas nikt go nadal nie podpisał.

Zanim pojedziecie do sekretariatu, żeby odebrać dyplom, sprawdźcie, czyli dokonaliście wszystkich opłat i wypełniliście obiegówki, żeby nie jechać na darmo 😉



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *