Poradnik Maturzysty – przedmioty humanistyczne

Po dłuższej przerwie od Poradnika Maturzysty postanowiłam dorzuć coś do wora wpisów na ten temat nauki do matury. Z poprzednich wiecie już, jak naukę sobie rozplanować i jak uczyć się języków, więc dzisiaj przyszła kolej na przedmioty humanistyczne, czyli język polski, historię oraz WOS.

 

Przedmioty humanistyczne mają to do siebie, że ciężko jest uczyć się ich sprytnie, bo daty, nazwiska, zdarzenia trzeba po prostu wykuć na pamięć. Moim zdaniem, czytanie podręcznika, jeśli nic więcej potem nie robimy, jest mało skuteczne, dlatego warto dodać do tego coś więcej.

Zakreślaj ważne informacje

Mimo, że nie zdawałam matury z historii i WOS’u, jednak przez 7 lat się jej uczyłam, więc wypracowałam sobie kilka sposobów na naukę tych przedmiotów. Przede wszystkim warto polubić się z zakreślaczami, którymi będziemy zaznaczać w książce ważne informacje. Dzięki temu później będziemy już czytać tylko, co jest nam potrzebne, bez zbędnej otoczki. Zaoszczędzimy dzięki temu przede wszystkim na czasie, ale także zyskamy lepszą skuteczność naszej nauki. Podobno najlepiej zaznaczać informacje pomarańczowym kolorem, ponieważ ułatwia on zapamiętywanie.

DSC_0524.JPG

Pisz notatki!

Drugim skutecznym sposobem jest robienie notatek. Niektórzy uważają, że jest to niepotrzebne pisanie drugi raz tego samego, ale ja się kompletnie z tym nie zgadzam. Fakt, informacje się powtarzają, bo niby jak miałyby tego nie robić. Jednak przepisywanie ułatwia zapamiętywanie.

Zwykłe przepisywanie nie będzie aż tak skuteczne, jak sprytne przepisywanie i robienie w ten sposób dobrych notatek. Dla mnie oznacza to przede wszystkim czytelność i schematyczność (zawsze wszystko łączę licznymi strzałkami). Zapewne wielu z Was także jest wzrokowcami, dlatego polecam Wam kilka sprawdzonych sposobów na to, jak zapisywać notatki:

  1. w punktach
  2. schematami
  3. w tabelkach
  4. kolorowymi długopisami/cienkopisami/flamastrami
  5. podkreślając/zakreślając i wracając do pkt. 2.

dsc_0519

Na koniec chciałabym jeszcze wspomnieć dodatkowo o nauce języka polskiego. Warto do niego zastosować obie moje powyższe rady, jednak w tym wypadku nauka jest trochę bardziej specyficzna. Mam na myśli głównie przygotowywanie się ze znajomości lektur. Jeśli chodzi o naukę samych epok, to nie wiem czy jest ona Wam aż tak potrzebna. Nawet na maturze ustnej zdarza się niewiele pytanej skierowanych na Waszą wiedzę np. o baroku. Głównie skupia się na nurtach albo sposobach przedstawiania w utworach zjawisk/uczuć itp.

Wracając do lektur – jeśli je czytaliście i byliście na zajęciach, na których były omawiane, macie ułatwione zadanie. Jeśli nie, moim zdaniem bardzo dużo nie straciliście. Z pomocą dobrego repetytorium (ja korzystałam z tego z wyd. PWN, ale każdy lubi, co innego) jesteście w stanie nauczyć się większości potrzebnych rzeczy, jeśli oczywiście nie zabierzecie się za to za późno. Ja z pomocą repetytorium rozrysowywałam sobie schematy z najważniejszymi informacjami o bohaterach, o co w ogóle w danej książce chodzi i wypisywałam też ważne motywy np. przemiana bohatera czy motyw miłości. To mi bardzo pomogło, bo tak naprawdę nie musicie znać wszystkich lektur (oprócz tych z gwiazdką, które są mega ważne i które trzeba znać nawet z drobnymi szczegółami), wystarczy, że wiecie w jaki sposób dana lektura może Wam się przydać do wypracowania czy odpowiedzi ustnej.

Ja przeczytałam wszystkie lektury, ale czy to miało aż taki sens, nie wiem. Większość z tych książek po prostu wypada znać. Poza tym nie panikujcie, maturę podstawową z polskiego bardzo trudno jest nie zdać, ale rozszerzonej nie zdać się nie da. Zabierzcie się do przygotowań wcześniej i zdacie to na wysokim poziomie!

dsc_0522

Do każdego z przedmiotów polecam Wam przejrzenie zestawów zadań i testów na stronie CKE. Mi bardzo pomogły podczas nauki do matury ustnej i rozszerzonej z polskiego. Wiedziałam, jakich odpowiedzi się ode mnie oczekuje.

Zabierajcie się Maturzyści do roboty!



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *