Zdalna nauka – jak wyciągnąć z niej jak najwięcej?

Nauka online z tymczasowej opcji przerodziła się w studencką codzienność. Mimo tego, że trwa już jakiś czas, niekoniecznie przynosi coraz lepsze efekty. Dlatego wraz z początkiem kolejnego semestru przygotowałam dla Ciebie kilka rad, jak wyciągnąć ze zdalnej nauki jak najwięcej.

Rozplanuj naukę i stwórz rutynę

Zajęcia online możemy podzielić na te, które odbywają się w czasie rzeczywistym i na te, które możemy obejrzeć w dowolnym momencie. Zaletą, ale jednocześnie wadą tych pierwszych jest to, że to nie Ty decydujesz, kiedy się za nie zabierzesz. Nie musisz się więc martwić brakiem chęci czy odwlekaniem ich w nieskończoność. Siadasz do komputera, kiedy są i tyle. Niestety nie masz wpływu na to, czy są rano, czy wieczorem i czy godziny pasują Ci do reszty życia.

Z nagrywanymi wykładami jest dokładnie na odwrót. Jednak w obydwu przypadkach zachęcam Cię do zaplanowania nauki i stworzenia naukowej rutyny. Przecież zajęcia w czasie rzeczywistym też wymagają od Ciebie pracy poza nimi.

Po co mi rutyna?

Jestem zwolenniczką tworzenia rutyn, ponieważ pozwalają one na szybsze i sprawniejsze zabranie się do pracy. Rutyna to szereg czynności wykonanych jedna po drugiej i powtarzanych z pewną częstotliwością np. codziennie rano albo raz w tygodniu. Wypracowanie rutyny prowadzi do wytworzenia nawyków, czyli do automatyzacji naszych działań. W konswekwencji po pewnym czasie przestaniesz zmuszać się do nauki czy szukać magicznej mocy zwanej motywacją. Będziesz działać według pewnego schematu, co po prostu oszczędzi Ci zbędnego zastanawiania się. Unikniesz nadmiernej prokrastynacji.

Naukowa rutyna będzie Cię trzymać w ryzach i pomoże w dobrym wykorzystaniu czasu w ciągu dnia.

-> Po co wyrabiać nawyki na studiach?

Jak zaplanować naukę?

Przede wszystkim tak, jak Ci to najbardziej odpowiada. Wiem, że to pewnie nie jest najbardziej pomocna rada, jaką mogę Ci dać, ale pamiętaj, że każdy jest inny i każdy pracuje inaczej. Dlatego przy planowaniu nauki weź pod uwagę:

  • dni tygodnia i pory dnia, w których najlepiej Ci się uczy – rano? wieczorem? przed zajęciami? po zajęciach? a może w dni bez zajęć? Postaraj się zaplanować naukę w czasie, kiedy jest ona najbardziej efektywna.
  • blokowanie zajęć – czyli podział czynności na podobne do siebie np. robienie notatek lub na te dotyczące jednego przedmiotu. Dzięki temu Twoja wydajność wzrośnie, bo unikniesz skakania z zadania na zadanie i ciągłego wdrażania się.

-> Blokowe zarządzanie czasem dla studentów

  • deadline’y prac pisemnych, prezentacji, kolokwiów itp. i do nich dostosowuj plan na poszczególne dni
  • przedmioty, które są dla Ciebie najważniejsze i to im poświęć więcej czasu. Zapychacze mogą poczekać.

Pracuj sprytnie na zajęciach

Traktuj zajęcia online, jak zajęcia stacjonarne, czyli ogarnij się

Siedzeniu w domu bardzo często towarzyszy rozmemłanie, przez które trudniej jest nam zebrać się do działania. Jednym ze sposobów na uniknięcie rozleniwienia jest traktowanie zajęć zdalnych, jak zajęć stacjonarnych. Poranny wykład bez kamerki? Najwygodniej byłoby spędzić go pod kołdrą z kubkiem kakao w ręce. Natomiast lepiej byłoby wstać chwilę przed nim, ogarnąć się i ubrać coś innego niż piżama. Kiedy usiądziesz przy biurku, łatwiej będzie Ci skupić się na zajęć bez ryzyka zaśnięcia w połowie. Dzięki temu od samego początku dnia będziesz zwarty/a i gotowy/a do działania.

Zachęcam Cię też do ubrania się w coś innego niż dres. Jest on bardzo wygodny, ale dla mnie dres to sygnał do lenistwa i ogólnego rozbicia. Jeansy czy sukienka powodują, że mam więcej chęci i mocy do działania, a na zajęciach lepiej mi się pracuje.

Skup się

Wiele osób pierwsze co robi po wejściu na zooma to wyłączenie kamerki. Jeśli jednak chcesz porządnie skupić się na zajęciach, włączona kamerka Ci w tym pomoże. Głupio byłoby przecież siedzieć z telefonem w ręku, kiedy prowadzący patrzy, prawda? Poza tym włączona kamerka zmotywuje Cię do słuchania tego, co się dzieje na zajęciach, zamiast włączenia wykładu w tle i zajęcia się w czasie jego trwania milionem innych rzeczy.

Druga sprawa to rozpraszacze np. telefon czy media społecznościowe na komputerze. Dla lepszego skupienia podczas zajęć nie trzymaj telefonu pod ręką na biurku. Odłóż go gdzieś dalej albo schowaj go szuflady. Dzięki temu żadne powiadomienia nie przeszkodzą Ci w słuchaniu zajęć. Kuszą Cię wszelakie strony internetowe inne czy Teams? Skorzystaj z aplikacji lub wtyczki blokującej czasowo poszczególne miejsca. Nie będziesz mieć wyjścia – w czasie zajęć zajmiesz się zajęciami.

Notatki na zajęciach online

Możesz robić notatki na komputerze, tablecie lub tradycyjnie na papierze. Jeśli robisz notatki na tym samym komputerze, na którym uczestniczysz w zajęciach, skorzystaj z opcji dzielenia ekranu. Na jednej połowie ustaw okno z zajęciami, a na drugiej edytor tekstu, w którym notujesz. Nie będziesz musiał/a ciągle przeskakiwać z okna na okno i więcej wyciągniesz z zajęć.

W przypadku notatek odręcznych polecam robienie zrzutów lub zdjęć slajdów podczas zajęć. Ręczne pisanie notatek zajmuje trochę czasu. Jeśli nie nadążasz z zapisywaniem informacji podczas zajęć, zrobienie zrzutu/zdjęcia zaraz po tym, jak zmieni się slajd jest dobrym rozwiązaniem. Później zostaje Ci tylko słuchanie i notowanie tych istotnych informacji, których na slajdzie nie było. Podczas przepisywania notatek połączysz obie wersje ze sobą i powstaną notatki idealne.

Jeśli prowadzący przesyła Ci prezentacje to jeszcze lepiej! Nie przejmujesz się żadnymi zrzutami. W czasie zajęć słuchasz tego, co się dzieje, żeby wyłapać ważne rzeczy. Podczas robienia notatek na czysto lub w czasie nauki, czytanie przesłanych prezentacji będzie dla Ciebie dobrą powtórką.

Pamiętaj też, żeby w notatkach mieć porządek, a przynajmniej wiedzieć, czego szukać w komputerze, a czego w segregatorze 😉

-> Organizer notatek i nauki

Rób przerwy i spędzaj czas offline

Kiedy całe dnie spędzamy w domu, zacierają się granice między czasem nauki a czasem odpoczynku. Gdy możemy oglądać zajęcia o każdej porze, robimy to w różnych momentach nie biorąc pod uwagę przerw. A mózg też potrzebuje odpoczynku od bodźców i od ekranu. Żeby nauka przynosiła więcej korzyści, zaplanuj podczas niej przerwy, a także godziny, w których się uczysz, a w których nie. Dzięki temu nie będziesz rozciągać nauki na całe dnie. Będziesz mieć jasno wyznaczony czas pracy i czas odpoczynku.

Podczas odpoczynku zachęcam Cię do oderwania się od ekranu, chociaż myślę, że wielu z nas już nam on po prostu zbrzydł. Możesz sobie wyznaczyć pory dnia lub jeden dzień w tygodniu, podczas którego nie będziesz spędzać czasu przed ekranem komputera i telefonu. Dasz sobie i swoim oczom czas na oddech i odpoczynek.

Zdalne studiowanie ma niewątpliwie wiele plusów, ale też wiele minusów. Powyższe rady powinny pomóc Ci w wyniesieniu więcej z nauki online.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *