Kiedy kończy się rok szkolny czy akademicki, wiele osób postanawia uczyć się języka obcego. Plan przygotowany, książki zakupione. A tu nagle zaraz połowa wakacji minie, a nauka języka nie ruszyła z miejsca. Dlatego przychodzę do Was z wpisem o błędach podczas nauki języków w wakacje i radami, jak ich uniknąć.
Błąd 1
Przeładowanie materiałem
Nie jestem zwolenniczką zbyt ambitnych planów naukowych, bo z doświadczenia wiem, że niewiele dobrego z nich wynika. Wakacje to przede wszystkim czas odpoczynku i warto o tym pamiętać. Każdy z nas odpoczywa inaczej – jedni oglądając seriale, inni czytając książki, a jeszcze inni ucząc się nowych rzeczy. Najważniejsze jest to, że odpoczywa!
Ja należę do osób, które lubią produktywne wakacje, dlatego wiem, jak to jest przesadzić z materiałem. Dwa lata temu ustanowiłam swoje własne wyzwanie wakacyjne #clanestina12tygodni, podczas którego uczyłam się 4 języków, ćwiczyłam, jeździłam na rolkach i pewnie coś jeszcze. Skutek był taki, że po dwóch tygodniach miałam już zaległości, nie wyrabiałam się z własnym planem i denerwowałam się na samą siebie. Nie tędy droga!
Rada: podejdź do planowania z rozsądkiem. Jeśli do tej pory chciałaś/eś uczyć się języka przez godzinę dziennie i widzisz, że to za długo dla Ciebie, skróć ten czas. Wystarczy kilka minut, kilka ćwiczeń szybka powtórka. Zawsze te kilka minut jest lepsze niż nawet nie zaczęcie nauki, bo ta godzina Cię odstrasza.
Błąd 2
Nauka, bo „inni się przecież uczą”
Nawet na wymarzonym kierunku studiów czy profilu w liceum trafiają się przedmioty, którym musimy poświęcić czas, ale nauka nie sprawia nam przyjemności. Dlatego nie warto męczyć się taką nauką w wakacje. Nie wszyscy muszą lubić naukę języków obcych, a nauka bo inni to jeden z najgorszych powodów. Takie umotywowanie nauki przyniesie frustrację i zniechęcenie, a rezultaty będą niewielkie. Wakacje lepiej pouczyć się tego, co naprawdę sprawia Ci przyjemność!
Rada: zastanów się, dlaczego chcesz się uczyć języka przez wakacje i czy to naprawdę TY tego chcesz. Jeśli ciągle się zmuszasz i nie sprawia Ci to przyjemności, może warto odpuścić?
Błąd 3
Nieciekawe materiały do nauki
Języki obce można poznawać nie tylko poprzez przerabianie kolejnych książek. Ba! Nie należy tego robić w ten sposób. Choć kolejne ćwiczenia pomagają w opanowaniu gramatyki i słownictwa, najważniejszy jest żywy język obecny np. w mediach, także społecznościowych. Nauka w szkołach polega głównie na rozwiązywaniu kolejnych ćwiczeń: słuchanka, czytanka, uzupełnianie luk i kolejne rozdziały podobnie. I kończy się to nudą!
W wakacje nie masz nad sobą nauczyciela, który zmusza do nauki w konkretny sposób. Nie masz prac domowych do odrabiania z tygodnia na tydzień. Możesz swobodnie decydować, co i jak chcesz robić. Dlatego zachęcam Cię do wyjścia poza książkowe schematy i szukania nowych sposobów na naukę.
Rada: możliwości alternatywnej nauki jest wiele np.: znajdź kanał na YouTube prowadzony przez osobę w języku, którego się uczysz; poszukaj konta na Instagramie prowadzonego w danym języku; czytaj i oglądaj zagraniczne media; słuchaj zagranicznych piosenek i ucz się ich słów.
Błąd 4
Zbyt wysoki poziom
Uważam, że warto mierzyć wysoko, wierzyć w swoje możliwości i stawiać sobie ambitne cele. Jednocześnie jestem zwolenniczką do stopniowego dążenia do realizacji tych celów. Niestety czasami możemy z tym przesadzić, a nauka zamiast przyjemnością staje się męczarnią. Skąd to wiem? Z doświadczenia!
Kiedyś kupiłam sobie książkę do portugalskiego o wyższym poziomie niż miałam i skończyło się na tym, że musiałam tłumaczyć co drugie słowo i nie byłam w stanie rozwiązać prawie żadnego ćwiczenia. Po pierwsze, straciłam zapał do nauki. Po drugie, niewiele przyswajałam z przepisywania odpowiedzi z klucza do luki w ćwiczeniu. Dlatego w tym roku postanowiłam cofnąć się do podstaw i rozkręcać się stopniowo.
Rada: Zanim rzucisz swoją językową wiedzę na głęboką wodę, sprawdź swój poziom w teście online lub spróbuj rozwiązać darmowe ćwiczenia dostępne na danym poziomie. Pomoże Ci w zorientowaniu się, na jakim etapie nauki jesteś.
Który z powyższych błędów zdarzało Ci się popełnić? A może jeszcze coś innego utrudnia Ci wakacyjną naukę?
Dodaj komentarz