Poszukując sposobów na efektywną naukę, staramy się sięgać po wszystko co możliwe, żeby podnieść jej efektywność. Dlatego warto wziąć pod uwagę wpływ kolorów na zapamiętywanie i uczyć się skutecznie.
Mimo rosnącej popularności instagramowych studygramów, gdzie wiele osób pokazuje kolorowe notatki pełne schematów i rysunków, wiele osób nadal lekceważy rolę wyglądu notatek podczas nauki. Kolorowe materiały uważane są za stratę cennego czasu, który mógłby być wykorzystany na naukę.
Niestety zazwyczaj przez naukę rozumiemy po prostu czytanie notatek, a jak już powtarzałam wielokrotnie – z samego czytania zapamiętujemy niewiele – ok. 10% przeczytanego materiału. Kluczem do skutecznej nauki jest nasze zaangażowanie w ten proces, przede wszystkim zaangażowanie naszego mózgu. Dzięki temu szanse na zapamiętanie są zdecydowanie większe.
Dlatego też sam proces robienia notatek już ułatwia nam zapamiętywanie. I przez robienie notatek rozumiem tutaj siedzenie w skupieniu podczas ich przygotowywania. Przepisywanie ze slajdów nie sprawdzi się aż tak dobrze, bo poświęcamy mu bardzo niewiele uwagi.
Czy kolory wspomagają naukę?
Oczywiście! Inaczej nie byłoby przecież dzisiejszego wpisu. Ja jednak nie lubię być gołosłowna, więc przedstawię Wam na to twarde dowody.
Kolory przyciągają uwagę
A jeśli przyciąga naszą uwagę, to znaczy, że zaczynamy się angażować w czytaną przez nas treść. Pierwsze badanie na ten temat przeprowadzono już w 1976 roku. Farley i Grant wykazali wówczas, że nasz mózg bardziej skupia się na kolorowej prezentacji niż na monochromatycznej. Pan w 2005 roku wykazał, że czas reakcji jest zdecydowanie szybszy w przypadku kolorów niż kształtów. W swoich kolejnych badaniu w 2010 roku, w których poproszono o zapamiętanie kolorów i kształtów poszczególnych obiektów. Te badanie również potwierdziło prawdziwość tezy mówiącej o tym, że kolory bardziej przyciągają uwagę i łatwiej zapadają w pamięć.
W 2002 roku trzech naukowców, Wichmann, Sharpe i Gegenfurther przeprowadzili eksperyment, którego wyniki pokazały, że najlepsze efekty przynosiło rozpoznawanie kolorowych zdjęć, które w pierwszej części również były pokazane w kolorze.
Kolory wywołują emocje
Kolory nie są dla nas obojętne i powodują w naszym organizmie konkretne reakcje. Czarny to kolor smutny, depresyjny, zaś czerwony wywołuje w nas niepokój, nerwowość, agresję. Do zimnych barw takich, jak brązowy, szary, niebieski czy zielony podchodzimy z większą obojętność.
Ma to również wpływ na zapamiętywanie przez nas informacji. Kiedy podchodzimy do czegoś emocjonalnie, nasz mózg lepiej przyswaja sobie taką informację. Pewnie spotkaliście się z tym, że lepiej pamiętaliście wiedzę z nielubianego przedmiotu niż z takiego, który był dla Was obojętny.
Jak wykorzystywać kolory do nauki?
Stawiaj na ciepłe barwy
W 2009 roku Greene, Bell i Boyer pokazali w swoim eksperymencie, że lepiej zapadają nam w pamięć. Dlatego podczas robienia notatek warto stawiaj na ciepłe barwy i to nimi zapisuj informacje, a zimne wybieraj rzadziej.
Wybieraj kontrast
Pastelowe czy neonowe – oto jest pytanie! Odpowiedź brzmi: neonowe. Nasz mózg lepiej radzi sobie z przyswajaniem tego, co zapisaliśmy w wyrazistych kolorach. Nic w tym dziwnego – pastelowe są przecież bardziej stonowane i mniej rzucają się w oczy.
Dopasuj kolor do materiału
Najskuteczniejszym sposobem na wykorzystanie kolorów w nauce jest pisanie słów w tych samych kolorach, w jakich dany obiekt jest w rzeczywistości np. trawa piszecie na zielono, niebo na niebiesko itp. Doskonale rozumiem, że może być to problematyczne. Większość, żeby których uczymy się na studiach jest abstrakcyjna, ale warto skorzystać z tej metody podczas nauki nowego słownictwa.
Im więcej kolorów, tym lepiej
Ostatni sposób jest najprostszy. Wypróbowałam go na sobie wielokrotnie i dobrze się sprawdza. Polega on na tym, że podczas robienia notatek używacie różnych flamastrów czy zakreślaczy tak, aby każdy odpowiadał poszczególnej epoce, kategorii, zbiorowi informacji.
Dodaj komentarz