Paryż w jeden dzień – wariant 2

Paryż w jeden dzień – wariant 2

Dzisiejszy przewodnik jest krótszy niż poprzedni i zobaczycie w nim nieco mniejszy kawałek Paryża, ale za to możecie podziwiać panoramę miasta z dwóch miejsc oraz odwiedzić Montmartre i kolorową instalację z parasolek.

Na kanale znajdziecie film, z poniżej opisaną trasą:

Dzisiejszą wycieczkę zaczynamy na prawym brzegu Sekwany przy Pont d’Austerlitz (metro Quai de la Rapée), czyli moście naprzeciw dworca Austerlitz. Stamtąd ruszamy na spacer bulwarami w stronę Louvre’u. Idąc deptakiem nad samą rzeką możemy podziwiać najpierw Île Saint-Louis, a następnie Île de la Cité. Możemy stąd podziwiać piękne kamienice na wyspach, katedrę Notre-Dame oraz Palais de la Cité. Spacer tym deptakiem trwa około godziny, ale szczególnie w słoneczne i ciepłe dni to sama przyjemność. Jest mniej oblegany fragment Paryża i warto sobie nim po prostu pochodzić.

Louvre

Gdy dojdziemy na wysokość Pont des Arts, po naszej prawej stronie rozpoczną się budynki Louvre’u, czyli najsłynniejszego francuskiego i do największego na świecie muzeum, które mieści się w pałacu i byłej rezydencji władców Francji. Nazwa louvre pochodzi od starołacińskiego słowa loupara oznaczającego miejsce, w którym trzyma się sprzęt do polowania na wilki.

Idąc wzdłuż murów Louvre’u dochodzimy do Pont du Carrousel, gdzie skręcamy w prawo i wchodzimy na dziedziniec muzeum. Przed wejściem warto też spojrzeć na drugi brzeg Sekwany, gdzie ujrzymy fasadę Musée d’Orsay z charakterystycznym zegarem. Przechodzimy przez dziedziniec muzeum, czyli Place du Carrousel. Po prawej stronie mijamy piramidę, zaś po lewej jeden z łuków triumfalnych.

Opera Garnier

Po wyjściu z terenu Louvre’u idziemy cały czas prosto Rue de Rohan, która po lekkim łuku w lewo przechodzi w Avenue de l’Opéra. Dalej sprawa jest bardzo prosta – idziemy aż do budynku paryskiej. Fasada jest bogato zdobiona i wyróżnia się na tle pozostałych budynków, dlatego na pewno jej nie przegapicie. Budynek krakowskiego teatru im. Juliusza Słowackiego był inspirowany właśnie Operą Garnier otwartą w 1875 roku.

Operę można zwiedzać codziennie, oprócz dni ustawowo wolnych oraz podczas spektakli. Wejście kosztuje 11€/os., zaś dla osób w wieku 12-25 lat lub rodziny 4-osobowej 7€/os. Żeby wejść do środka, trzeba podejść od tyłu budynku.

Galeries Lafayette

Operę obchodzimy i skręcamy w prawo w Rue Scribe w kierunku Galeries Lafayette. Polecam Wam wejść do galerii z dwóch powodów. Po pierwsze, żeby zobaczyć kopułę/witraż, która jest bogato zdobiona, kolorowa i zachwycająca. Po drugie, z tarasu na dachu rozciąga się przepiękny widok na panoramę Paryża. Możemy z niego zobaczyć m.in. wieżę Eiffela oraz katedrę Notre-Dame i morze paryskich dachów. Niestety w kwietniu 2019 r. taras był remontowany, więc sprawdźcie, czy się już skończył. Mimo remontu do galerii warto wejść, że obejrzeć witraż.

Montmartre i bazylika Sacré-Cœur

Po wyjściu z Galeries Lafayette wyruszamy w kierunku Montmartre i skręcamy w lewo w Rue de la Chaussée d’Antin. Kontynuujemy cały czas prosto, aż do Square d’Estienne-d’Orves i idziemy dalej prosto w górę Rue Blanche. Następnie skręcamy w Rue Jean-Baptiste Pigalle i idziemy 600 m prosto do placu Pigalle. Przechodzimy przez plac Pigalle i idziemy dalej prosto Rue Houdon. Na końcu ulicy skręcamy w Rue des Abesses i w pierwszą w lewo Rue des Martrys, a następnie w prawo w Rue Yvonne le Tac, która przechodzi w Rue Tardieu. Idąc tą drogą prosto dochodzimy pod bazylikę.

Moja trasa do Sacré-Cœur omija typową trasę w to miejsce, ponieważ nie lubię tłumu ludzi i nie znoszę przepychać się, żeby gdzieś dojść. Długość trasy jest prawie taka sama, ale moja jest zdecydowanie spokojniejsza. Kiedy będziecie wpisywać w nawigację trasę do bazyliki, omijajcie Rue de Steinkerque.

Aby wejść do bazyliki, możemy wspiąć się po schodach wiodących przez park albo przed Rue Tardieu skręcić w lewo w Rue Chappe i udać się nią ku górze. Ta ulica przechodzi następnie w schody i idziemy nimi dalej, aż dojdziemy do skrzyżowania z Rue Gabrielle, gdzie skręcamy w lewo. Następnie wybieramy pierwsze schody w prawo i idziemy ku górze, aż dojdziemy do Place du Tertre pełnego obrazów i dzieł lokalnych artystów. Po wyjściu z placu kierujemy się w prawo na Rue du Mont-Cenis, która przechodzi w Rue Azais i dochodzimy pod Sacré-Cœur.

Gdzie zjeść?

Montmartre ma to do siebie, że im wyżej i bliżej Sacré-Cœur, tym ceny w restauracjach są coraz wyższe. Jednak kiedy byłam z rodzicami właśnie w tych okolicach przez przypadek małą pizzerię, w której ceny pozytywnie nas zaskoczyły. Były ok. 2-3€ niższe niż w pozostałych miejscach. Ta pizzeria to Four Saisons i znajduje się na 4 Rue Tardieu, czyli tuż przed parkiem pod bazyliką. Bardzo Wam polecam to miejsce, jeśli nie szukacie typowej francuskiej kuchni. Choć z zewnątrz nie wygląda najpiękniej, jedzenie jest bardzo smaczne.

Jeśli zdecydujecie się na przygotowanie swojego lunchu, możecie go zjeść np. w parku pod bazyliką, gdzie znajdziecie kawałek trawy albo ławkę.

Place Pigalle i Moulin Rouge

Czas na dalszy ciąg naszego spaceru! Z Rue Tardieu ruszamy w dół i na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo w Rue Dancourt. Dochodzimy do Boulevard de Rochechouart i skręcamy w prawo. Będziemy szli tym bulwarem dłuższy kawałek i po prawej stronie miniemy Moulin Rouge. Na pewno go nie przeoczycie!

Le Village Royal

Boulevard de Rochechouart przechodzi w Boulevard de Clichy, a my idziemy dalej prosto. Kiedy bulwar skręca w lewo, my również skręcamy. Za Place de Clichy kontynuujemy dalej naszą drogę Boulevard des Batignolles, a następnie Boulevard de Courcelles. Kontynuujemy prosto, dopóki po lewej stronie ulicy nie ukaże się Parc Monceau. Przed parkiem skręcamy w lewo Boulevard Malesherbes. Idziemy nim do kościoła św. Magdaleny, przy którym skręcamy w Rue Royale. Le Village Royal znajduje się po prawej stronie ulicy i na pewno ją zauważycie.

Co dalej?

Spod Village Royal możecie udać się do Wieży Eiffela. Trasę znajdziecie opisaną  t u t a j. Najbliższy przystanek metra znajduję się przy kościele św. Magdaleny (metro: Madeleine, linie 8, 12, 14), a kolejny przy placu Concorde (metro: Concorde, linie 1, 8, 12).

Pierwszą najdłuższą trasę po Paryżu, która zahacza o najważniejsze punkty turystyczne miasta znajdziecie t u t a j

Kolejny przewodnik, tym razem po lewym brzegu Sekwany, już za dwa tygodnie!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *