Erasmus we Francji – przydatne dokumenty

Erasmus we Francji – przydatne dokumenty

Jakie dokumenty musimy mieć ze sobą podczas pobytu na wymianie we Francji? Ubrania ubraniami, ale ten plik niezbędnych papierów może przesądzić o Waszym wyjeździe i nie warto ryzykować. Dlatego dobrze się przygotujcie!

Erasmus kojarzy się z wyjątkowo rozbudowaną papierologią, ale muszę przyznać, że ja spotkałam się z nią bardziej od strony polskiej i trochę akademików francuskim.

Jednak zanim przystąpicie do pakowania dokumentów z mojej listy, zróbcie dwie rzeczy:

  1. sprawdźcie maile, które otrzymaliście od zagranicznej uczelni oraz jej stronę internetową, ponieważ mogą się tam znajdować informacje dot. wymaganych zaświadczeń itd.
  2. sprawdźcie, czego wymaga Wasze uczelniane BWZ, ponieważ mogą chcieć podpisów na dokumentach, których nie wymagano ode mnie.

A teraz przejdźmy do tego, co musicie mieć w swojej erasmusowej teczce:

  • dowód osobisty + koniecznie kserokopie – ja miałam ze sobą 4 i jeszcze mi brakowało. Jedną dla uczelni, kolejną dla akademika, żeby uzyskać CAF i zawsze warto mieć jedną przy sobie, gdybyście zgubili dokument.
  • kartę EKUZ + kserokopie – tu wystarczą 2, dla Was i dla uczelni
  • umowę, którą podpisaliście w BWZ
  • Learning Agreement „Before the mobility” – uczelnia zagraniczna chce zobaczyć oryginalne podpisy
  • legitymację studencką – zazwyczaj wystarczy kopia, ale ode mnie chciano również oryginał do wglądu
  • odpisu aktu urodzenia, jeśli chcecie starać się od CAF (dofinansowanie mieszkania/pokoju). Dostaniecie go w każdym Urzędzie stanu cywilnego. Jeśli jest wgrany do systemu, dostaniecie go od ręki; jeśli nie, musicie poczekać ok. 7 dni.
  • ew. paszport + kopia na wszelki lub jeśli skończą Wam się kopie dowodu osobistego
  • Confirmation of Stay i/lub Confirmation of Arrival, które potwierdzają Waszą naukę na zagranicznym uniwersytecie. Dostaniecie je w uczelnianym BWZ albo znajdziecie na stronie internetowej.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.