Po co wyrabiać nawyki na studiach?

W poprzednim wpisie opowiedziałam Wam, jak działają i czym są nawyki. Od ogółu do szczegółu dzisiaj przejdziemy do roli nawyków w życiu studentek i studentów. Czy warto zawracać sobie nimi głowę?

Jesteśmy tym, co w życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.

Arystoteles

Powtórka z nawyków

Nasz mózg odpowiada za każdą czynność w organizmie: patrzenie, słuchanie, śpiewanie, jedzenie, oddychanie, nauka, granie na flecie czy uprawianie sportu. Jeden neuron wysyła informacje do 10 000 innych neuronów, a czasami nawet do 100 000. Wiecie, ile mamy neuronów w mózgu? Najnowsze badania pokazują, że 86 miliardów!

Gdybyśmy mieli podejmować każdą z powyższych decyzji w pełni świadomie, nasz mózg bardzo szybko przegrzałby się i niewielki byłby z niego pożytek. Właśnie dlatego stawia na selektywność i maksymalną automatyzację zadań i te, które są powtarzalne, przestają być dla nas zauważalne. Przecież nie podejmujecie decyzji odnośnie ruchu każdego mięśnia na przykład podczas chodzenia, prawda? Wiązanie sznurówek też wychodzi nam bez zastanowienia.

Za to wszystko odpowiadają nawyki.

Sprytne studenckie nawyki

Tak, jak napisałam powyżej, każdy z nas ma nawyki i przyzwyczajenia, choć zazwyczaj nie zdajemy sobie z nich sprawy. Wiele codziennych decyzji zapada na podstawie złych lub dobrych nawyków i od nas zależy, które z nich wykorzystamy.

My, Studenci i Studentki często narzekamy na to, że nie mamy motywacji, żeby zebrać się do działania. Odkładamy naukę, pisanie prac i czytanie lektur na ostatnią chwilę, czym dostarczamy sobie porządną dawkę nerwów i stresu. Nie przygotowujemy się na bieżąco i nie powtarzamy systematycznie materiału na zajęcia, dlatego co pół roku wpadamy w tryb paniki przed sesją. Całą winę zrzucamy na brak motywacji i nie-chce-misie. Wielu problemom moglibyśmy zaradzić automatyzując nasze zadania i nie dając sobie czasu na zbędne przemyślenia.

Po co tracić czas na zastanawianie się, czy się zabrać do roboty, skoro możemy mieć ją za sobą? Bądźmy sprytnymi studentami i ułatwiajmy sobie życie. Poniżej znajdziecie listę nawyków, które są bardzo użyteczne podczas studiowania.

12 nawyków, które przydadzą się na studiach?

  1. systematyczna nauka – regularne powtórki materiału
  2. przygotowywanie notatek zaraz po zajęciach
  3. stały rytm snu – nasz organizm potrzebuje czasu na odpoczynek i regenerację
  4. aktywność fizyczna – nie samym siedzeniem w książkach człowiek żyje!
  5. czytanie książek
  6. krótszy czas spędzony przed telefonem
  7. zdrowe odżywianie – przydatne zawsze i wszędzie
  8. odpowiednie nawodnienie organizmu – nasz mózg to 85% woda, m.in. dzięki niej działa prawidłowo i może zapamiętywać wymagany materiał
  9. przygotowywanie się do dnia na uczelni dzień wcześniej
  10. robienie list to-do i planowanie
  11. odkładanie rzeczy na miejsce
  12. robienie od razu rzeczy, które zajmują niewiele czasu

Jak zmieniać nawyki ze złych na dobre? Jak wprowadzać nowe przyzwyczajenia w życie?

Odpowiedź na blogu w najbliższy piątek!



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *