Zbliża się sesja, wraz z nią poszukiwanie notatek z zajęć z całego semestru. Posiadanie notatek daje złudne wrażenie posiadania wiedzy, a tak niestety nie jest. Notatki mogą jednak ułatwić cały proces, a w dzisiejszym wpisie opowiem Wam, jak je zrobić, żeby pomagały w nauce.
Rób notatki
Pierwszym krokiem do posiadania notatek, które pomagają w nauce jest ich samodzielne robienie. Bardzo niekorzystną praktyką jest kserowanie notatek od innych osób i czytanie tylko ich przed egzaminem. Jak wielokrotnie wspominałam, nauka poprzez tylko i wyłącznie czytanie niewiele daje.
Sprawdziłam to na sobie na drugim roku studiów. Większość notatek z historii Francji najpierw robiłam ręcznie w brudnopisie na zajęciach, następnie przepisywałam je schludnie i kolorowo w domu i z takich notatek się uczyłam. Były też takie notatki, które skserowałam od koleżanki, bo już nie miałam czasu ani chęci zabierać się za ich przepisywanie. Coś tam pozaznaczałam kolorowymi zakreślaczami i tyle. Jak się później okazało, pierwszą część materiału umiałam, a z drugiej coś tam pamiętałam…
Już samo robienie notatek np. na podstawie podręcznika czy prezentacji pomaga w zapamiętywaniu materiału, ponieważ trzeba się w niego wczytać, zrozumieć i wyłowić najważniejsze informacje. To zdecydowanie więcej niż samo przeczytanie tego, co ktoś zapisał!
Notatki schematyczne
Skoro już ustaliliśmy, że notatki trzeba robić samodzielnie (nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby opracowywać je na podstawie materiałów skserowanych od kogoś ;)), czas wyjaśnić, jak je robić z pożytkiem dla nas.
Notatki nie powinny być tekstem ciągłym od lewej do prawej. Tekst ciągły powoduje, że szybko przelatujemy wzrokiem przez jego zawartość i nie zwracamy na nią uwagi. W konsekwencji nasz mózg nie uznaje tej wiedzy za istną i jej nie zapamiętuje.
Dlatego też staraj się robić notatki w formie na przykład wypunktowania informacji. Nie pisz pełnymi zdaniami, ale hasłami, skrótami. Używaj też strzałek, myślników itd. Dużo łatwiej będzie Ci później korzystać z tak przygotowanych notatek. Pamiętaj też, żeby nie przepisywać całego podręcznika! Postaraj się wyłuskać najistotniejsze informacje (nazwy, daty itp.). Nie potrzebujesz w swoich notatkach powtórki 1:1 wiedzy książkowej.
Notatki mają być Twoje i przede wszystkim Tobie służyć!
Mapy myśli
Jednym ze sposobów na schematyczne notatki są mapy myśli. Doskonale nadadzą się one do nauki wszelkich przedmiotów, w których występują ciągi przyczynowo-skutkowe. Ja korzystam z nich też do nauki słownictwa i gramatyki. Chcesz wypróbować mapy myśli? Zerknij do poniższych wpisów:
-> Za co pokochałam mapy myśli?
-> Jak wykorzystać mapy myśli do nauki słownictwa?
Tabele
Zapisanie informacji w tabeli przyda się szczególnie przy nauce informacji, które wymagają porównania poszczególnych cech dwóch albo więcej rzeczy. Możesz wtedy zapisać w kolumnach poszczególne rzeczy, a w wierszach ich cechy. W ten sposób dużo szybciej i dużo łatwiej będzie Ci zapamiętać, co i jak. Co więcej, jeśli jesteś wzrokowcem, bez problemu utrwalisz sobie, w którym miejscu w tabeli znajdowała się dana informacja.
Strzałki, wykresiki, rysunki
Kto powiedział, że w notatkach mają być tylko słowa? Chyba tylko osoba, której zależało na ich nieskuteczności!
Dobre notatki przyciągają wzrok, a do tego pozwalają na pierwszy rzut oka zrozumieć zagadnienie. Dlatego nie bój się rysować strzałek, które pokazują hierarchię albo ciągi przyczynowo-skutkowe. Jeśli coś możesz przedstawić za pomocą rysunku lub wykresu, zamiast to opisywać, skorzystaj z wersji graficznej! W ten sposób ułatwisz swojemu mózgowi przyswojenie nowej wiedzy oraz usprawnisz proces przywoływania jej z pamięci podczas zaliczenia. Nie bój się upraszczać formy! Zdecydowanie lepiej będzie Ci się uczyć z takich notatek.
Zaszalej z kolorami!
Jeśli do tej pory uparcie trwałaś przy prostocie w notatkach i jednym kolorze długopisu, czas to zmienić! Kolory wywołują w nas emocje, a kiedy podchodzimy do czegoś emocjonalnie, nasz mózg lepiej to zapamiętuje. Przecież właśnie oto nam chodzi! Dlatego nie bój się używać wielu kolorów, szczególnie tych jaskrawych. Kontrastuj, podkreślaj, zakreślaj. Bardzo prawdopodobne jest, że podczas kolokwium czy egzaminu przypomnisz sobie o danej informacji myśląc o kolorze, jakim ją zapisałaś. Nie odbieraj sobie tej możliwości pisząc wszystko monotonnie na czarno i niebiesko.
Temat kolorów rozwinęłam w poniższym wpisie. Tam też znajdziesz badania, które wskazują na ich skuteczność:
Ładne czy nieładne?
Na koniec ustosunkuję się do jeszcze jednej kwestii, a mianowicie do estetyki notatek. Ja lubię ładne rzeczy i większość z Was pewnie też, ale pamiętajcie, że notatki mają być przede wszystkim funkcjonalne! One nie jadą na pokaz mody. Notatki są narzędziem, które ma Ci pomóc nauczyć się danej informacji.
Dlatego zanim rzuć się w wir Pinteresta i Instagrama w poszukiwaniu notatkowych inspiracji, zastanów się, czy nie jest to przypadkiem dobrze zakamuflowane odwlekanie nauki 😉 Jeśli masz czas na długie robienie notatek zachęcam do robienia tego ładnie. Przyjemne dla oka materiały do nauki zachęcają do korzystania z nich.
Pamiętaj jednak, że choć robienie notatek ułatwia naukę, to jeśli nie zdążysz z nich się pouczyć, na niewiele się przydadzą.
Dodaj komentarz