Praca licencjacka, magisterska, inżynierska to za kroki milowe w studenckiej karierze i jednocześnie ostatnia prosta do uzyskania dyplomu. W dzisiejszym wpisie opowiem Wam, jak wygląda ten proces i jak uczynić go sprytniejszym.
Najsprytniej to kupić!
Jeśli na którymkolwiek etapie pisania swojej pracy dyplomowej, pomyślałeś/aś, że rzucasz to w kąt i szukasz kogoś, komu możesz tę pracę zlecić, mam nadzieję, że skończyło się tylko na myśleniu.
Zlecanie komuś płatnie czy bezpłatnie pisania pracy dyplomowej jest nielegalne i karalne. Posługiwanie się dyplomem zdobytym na podstawie kupionej pracy również jest karalne i to nawet karą pozbawienia wolności.
Składając pracę dyplomową podpisujecie oświadczenie o tym, że Wasza praca była samodzielna. Możecie mieć nadzieję, że nikt nie zauważy i nic nie znajdzie, ale może się to też dla Was źle skończyć. Radzę nie ryzykować.
Zanim zaczniesz pisać pracę
Wybór tematu i promotora
Po kilku latach studiów już mniej więcej wiesz, co Cię interesuje, a co niekoniecznie. W tej dziedzinie zacznij szukać tematu swojej pracy dyplomowej. Pamiętaj też, że praca dyplomowa jest pracą naukową, co oznacza, że wymaga się od niej innego rejestru i zawartości niż od lekkiego eseju czy felietonu. Co więcej, musisz zebrać literaturę, która będzie stanowić wsparcie teoretyczne Twoich tez. Licencjat, inżynierka czy magisterka to nie są prace, w których liczą się tylko Twoje pomysły, obserwacje. To w dużej mierze praca odtwórcza, cytowanie i parafrazowanie osób mądrzejszych od siebie. Dlatego koniecznie weź pod uwagę ilość i jakość dostępnej literatury naukowej.
Kiedy masz już temat albo chociaż dziedzinę, zacznij szukać promotora, czyli osoby nadzorującej Twoją pracę dyplomową. Na niektórych uczelniach osoba prowadząca seminarium jest automatycznie promotorem, a na innych są to dwie inne osoby. Tak czy inaczej, wybierz seminarium i promotora, który zajmuje się dziedziną, w której chcesz pisać pracę i ma pojęcie na ten temat. Unikniesz dzięki temu tłumaczenia promotorowi co i dlaczego napisałeś/aś (been there, done that). Z doświadczenia radzę też spytać starsze roczniki, jaki promotorem jest dana osoba. Ktoś może ciekawie prowadzić zajęcia, ale pisanie z nim pracy okazuje się drogą przez mękę. A tego przecież nikt nie chce…
Plan pracy
Jestem najgorszą osobą do zachęcania do pisania pracy, bo sama tego prawie nigdy nie robię, a jak już robię to bardzo ogólnie. Po prostu, jak już mam przygotowane źródła, wolę od razu usiąść do pisania i później wszystko redagować kilkukrotnie.
Niestety z planem pracy jest jak z planowaniem dnia. Choć pomijamy go, żeby mieć więcej czasu, to w konsekwencji wszystko zajmuje nam tego czasu więcej. Dlatego nawet jeśli nie lubisz przygotowywania planu pracy, spróbuj stworzyć chociaż konspekt. Wypisz główne zagadnienia, które chcesz poruszyć w poszczególnych fragmentach, zaznacz przydatne źródła. A jak już przejdziesz do pisania pracy, będzie to głównie uzupełnianie i rozwijanie poszczególnych punktów.
Pisanie pracy
Jak wygląda praca dyplomowa?
Pierwsze 3-4 strony to strony tytułowe, gdzie umieszczasz wszelkie dane, oświadczenia, streszczenia i kluczowe słowa swojej pracy. Ich szablony prawdopodobnie znajdziesz na stronie internetowej swojego wydziału lub instytutu, następnie je wypełniasz i gotowe.
Kolejna część to już Twoja praca, która składa się najczęściej ze wstępu, części teoretycznej i części, w której przedstawiasz wyniki swoich badań, analiz itp., a na końcu umieszczasz podsumowanie. Niestety nie powiem Ci dokładniej, co powinieneś/powinnaś napisać w poszczególnych częściach, ponieważ jest to ściśle związane z tematem Twojej pracy, a także charakterystyką Twoich studiów. Tutaj pomocą powinien służyć promotor.
Ostatnia część o oczywiście bibliografia, którą należy spisywać na bieżąco, żeby żadne źródło nie uciekło, bo może to przysporzyć wielu problemów i straty czasu. Co więcej, łatwiej jest wpisać kilka źródeł każdego dnia niż wszystkie na koniec. Jeśli bibliografię i cytaty wewnątrz tekstu formatujesz wg MLA, APA lub Chicago, na owl.purdue.com znajdziesz szczegółowe wytyczne odnośnie formatowania z przykładami wielu tekstów i materiałów.
Ile stron ma praca dyplomowa? Niestety tutaj odpowiedź brzmi: to zależy. U mnie wymaganie odnośnie jednej z prac licencjackich mówiły min. 10 stron, natomiast drugiej do 25 stron wraz ze slajdami prezentacji na obronę. Praca magisterska, którą będę wkrótce pisać, to ok. 80 stron.
Co skąd brać źródła?
Tak, jak wspomniałam na początku, praca dyplomowa wymaga mądrych źródeł. I choć w Internecie znajdziesz prawdopodobnie teksty na poparcie każdej możliwej teorii, musisz wybrać te rzetelne.
Jak to zrobić? Po pierwsze, sprawdź kim jest autor/autorka; jaki ma stopień naukowy i czy jest to stopień uzyskany w tej samej dziedzinie, co artykuł, który chcecie cytować. Po drugie, oceń, czy badanie zostało przeprowadzone rzetelnie. Po trzecie, poszukaj informacji odnośnie cytowania danego tekstu w innych artykułach naukowych.
Niestety w niektórych miejscach nadal panuje przekonanie wyższości książki nad artykułem naukowym opublikowanym online, nawet w szanowanym czasopiśmie. Jednak w obecnych czasach zdobywanie wersji papierowych jest utrudnione, dlatego poniżej wrzucam kilka stron, na których znajdziesz artykuły naukowe:
- academia.edu
- cairn.info
- Google Scholar
- persee.fr – publikacje francuskie
- pbn.nauka.gov.pl – publikacje polskie
- researchgate.net
Jak się zmotywować do pisania pracy dyplomowej?
Tutaj tak naprawdę sprawdzą się wszelkie sposoby usprawniające naukę. Moim zdaniem, najlepiej jest zacząć od ustawiania sobie minutnika. Ja polecam 50 minut, bo 25 to zdecydowanie za krótko na złapanie rytmu pisania. Po tym upłynięciu tego czasu zrób sobie chwilę przerwy i wróć do pisania na kolejne 50 minut. Dobrym sposobem będzie też blokowanie pisania pracy – zamiast codziennie pisać godzinę, lepiej pogrupuj ten czas w bloki po kilka w jeden dzień. Każde oderwanie się od pracy na dłuższy czas spowoduje wdrażanie się od nowa, czyli stratę czasu.
Drugi sposobem jest pisanie na ilość, czyli np. konkretną ilość stron, rozdziałów czy po prostu fragment pracy do napisania danego dnia. Jednak w tym wypadku zachęcam Cię do ustalenia sobie czasu, który chcesz poświęcić na pisanie, żeby nie pisać jednej strony cały dzień (-> Prawo Parkinsona a planowanie nauki). Ta metoda sprawdzi się najlepiej, jeśli masz dobrze przygotowany plan pracy, a pisanie to dla Ciebie rozwijanie kolejnych punktów.
Pamiętaj też o tym, żeby umilić sobie czas spędzony na pisaniu pracy, bo trochę go będzie. Zadbaj o porządek i estetykę biurka. Może zapalaj konkretną świeczkę tylko podczas pisania pracy? Ułatwi Ci to stworzenie nawyku. Jeśli szybko głodniejesz, przygotuj sobie zdrowe przekąski i coś do picia. Pisanie pracy nie musi być takie złe!
Sprawdzanie pracy przez promotora
Ja pisałam dwie prace licencjackie i przy każdej z nich stosowałam inne praktyki. Jedną wysyłałam po większej części analizy (1 punkt + jego podpunkty z cytatami i stopkami), natomiast drugą wysłałam całą, bo dłużej zajęłoby mi tłumaczenie promotorowi, o co mi chodzi. A tak od razu miał wszystko w jednym miejscu. Bardziej podobał mi się pierwszy system, bo na bieżąco miałam feedback i wiedziałam, czy idę w dobrym kierunku. Żałuję, że przy drugiej pracy jednak nie dałoby się tego zrobić.
Po napisaniu pracy
Składanie pracy w APD
Praca napisana i zaakceptowana przez promotora? Czas ją złożyć! W związku z pandemią wiele uczelni przeszło na tryb składania prac dyplomowych tylko w Archwium Prac Dyplomowych online, dzięki czemu nie trzeba ich drukować, oprawiać i zawozić do sekretariatu. Wgrywasz plik PDF, zaznaczacie oświadczenia, że to Twoja praca, dodajesz streszczenia, słowa kluczowe, tytuły w obcych językach i gotowe! Tutaj kończy się Twoja rola.
Co się dalej dzieje z pracą?
Praca wgrana do APD musi zostać zaakceptowana przez promotora, który także zaznacza oświadczenie, że Twoja praca była samodzielnie, a następnie przesyła ją do systemu anty-plagiatowego. Kiedy nie wykryje on żadnych nieprawidłowości, praca „wraca” do APD i poddawana jest ocenie recenzenta i promotora. Mogą to robić jednocześnie, a kolejność wypełniania recenzji nie ma znaczenia.
Czy praca może nie przejść recenzji? Niestety jest to możliwe i sama byłam świadkiem, jak recenzent odrzucił pracę, bo uważał ją za niezgodną z tematem. Taka praca wraca wtedy do autora, który wraz z promotorem musi dokonać niezbędnych poprawek.
Czy promotor wystawia zawsze 5? Dla mnie byłoby to logiczne, skoro sam podpisuje się pod naszą pracą i dopuszcza ją do złożenia i obrony. Niestety to też nie zawsze ma miejsce i uważam, że to przykre, że promotor nie potrafił tych uwag przekazać wcześniej. Dlatego jeszcze raz zachęcam Was do popytania, jakim promotorem jest dana osoba. Oszczędzicie sobie nerwów.
Kiedy obydwie recenzje są pozytywne, praca otrzymuje status „gotowa do obrony,” a Wam zostaje do wykonanie ostatni krok, żeby skończyć dany stopień studiów. Możesz odetchnąć!
Dodaj komentarz