Albania – jak wybrać hotel?

,

Wakacje zbliżają się coraz większymi krokami, a wraz z nimi czas na wakacyjne wyjazdy. Jednym z najchętniej wybieranych kierunków w tym roku jest Albania. Miałam okazję odwiedzić ją w zeszłym roku, dlatego przygotowałam dla Was krótki poradnik o tym, jak wybrać hotel.

Albania to piękny kraj i zdecydowanie warto go odwiedzić. Po zeszłorocznym wyjeździe opublikowałam sprytny przewodnik po tym miejscu, ale w dzisiejszym wpisie postanowiłam go nieco uzupełnić.

Warto mieć na uwadze fakt, że ze względu na swoją historię, Albania jest krajem w rozbudowie i sytuacja bardzo dynamicznie się zmienia. Powstają nowe drogi i nowe hotele oczywiście. Niestety bardzo łatwo się pomylić i źle wybrać, a od tego krótka droga do nieudanego wyjazdu. Na co więc zwrócić uwagę?

Miasto, w którym się znajduje

Każdy z nas ma różne preferencje. Jedni wolą spokojne miejsca, inni imprezowe i pełne wydarzeń kulturalnych. Przed zarezerwowaniem hotelu po prostu sprawdźcie, z czego słynie dana miejscowość; czy jest duża, czy mała; co ciekawego w niej znajdziecie. My nocowaliśmy na obrzeżach Sarandy. Dzięki temu mieliśmy spokój, bo centrum było kawałek od nas, ale nie byliśmy też na całkowitym pustkowiu.

Sprawdźcie też, czy miasto nie jest miastem portowym albo czy Wasz hotel nie znajduje się przy samym porcie. Zapachy portu i przetwórni ryb to raczej nie to, czego szukamy podczas wakacyjnego wyjazdu.

 

Dojazd

Na obecną chwilę z Polski możemy dolecieć tylko do jednego z albańskich lotnisk w Tiranie. Dlatego podczas wyboru hotelu należy sprawdzić, czy jest możliwość dojazdu do niego np. autobusem ze stolicy kraju, która dostępu do plaż nie ma.

Jeśli decydujecie się na wyjazd samochodowy, sprawa jest ułatwiona, bo macie większość swobodę ruchów. Trzeba jednak pamiętać, że drogi w Albanii to nie sieć autostrad i jeśli nawigacja pokazuje dystans 100 km i czas 4 h, to niestety ma rację. Dlatego warto wziąć to pod uwagę i jeśli długie dojazdy nie wchodzą w grę, to zdecydować się na miasto na północy kraju. I przed wyjazdem sprawdźcie, czy Wasza nawigacja w ogóle mapę Albanii posiada 😉

Czy posiada plażę?

Podczas naszego zeszłorocznego wyjazdu zaobserwowaliśmy, że Albania nie jest równoznaczna z piaszczystym wybrzeżem. To raczej nadmorskie kamienie i skały i typowe plaże miejskie są naprawdę niewielkie. W dodatku wyglądają, jak ta na zdjęciu poniżej. Moim zdaniem, idealnym wyjściem jest hotel z prywatną plażą. Mamy wtedy gwarancję, że znajdzie się dla nas miejsce bardziej komfortowe niż skała. Widok na morze w żaden sposób tego nie gwarantuje!

Jaki jest widok z okna?

W Albanii buduje się hotel na hotelu, dlatego im bliżej morza będzie spać tym lepiej. Dodatkowo od strony morza pokoje mają balkony i piękny widok. Z drugiej strony mają… śmietnik albo w lepszym wypadku parking. Owszem, te pokoje są droższe, ale każdy zna swoją kieszeń i zdecyduje, jaka forma wyjazdu mu odpowiada. Jeśli możecie sobie na to pozwolić, to dopłaćcie za widok na morze.

Czy posiada parking?

To ważna kwestia dla tych, którzy do Albanii wybierają się samochodem*. Powiem Wam szczerze, że po tym, co widziałam w zeszłym roku, to nie mam zielonego pojęcia, gdzie parkują osoby, którym hotel nie zapewnia miejsca parkingowego. Albańskie ulice są wąskie i pełne chaosu, a parkingów miejskich prawie w ogóle nie ma. Ja bałabym się zostawić samochód ot tak w tym wszystkim i spodziewałabym się co najmniej urwanego lusterka albo porysowanego boku.

* Tę opcję bardzo polecam! Trasę bardzo ciężko pokonać bez noclegu, ale po drodze możecie odwiedzić np. Sarajewo ♥ albo Belgrad ♥♥ 

Dobra Ola, ale jak to sprawdzić?

Czytajcie opinie i recenzje, których pełno w każdej wyszukiwarce noclegów. Polecam Wam też wpisać nazwę hotelu w Google Maps i włączyć satelitę. Wtedy będziecie mieli jasność, co znajduje się w otoczeniu hotelu, jak daleko jest od morza. Dostanie te informacje na tacy i nie będziecie musieli się martwić, że za oknem zobaczycie tylko ścianę sąsiedniego hotelu. I pytajcie znajomych! Może ktoś miał okazję odwiedzić ten kraj i ma sprawdzoną miejscówkę? Takie informacje i polecenia są niezwykle cenne.

 

To już wszystkie wskazówki, które dla Was przygotowałam w tym wpisie. Nam akurat udało się dobrze trafić na hotel, ale podczas spacerów widzieliśmy miejsca, nad którymi się zastanawialiśmy. I na szczęście ich nie wybraliśmy, bo mogłoby być słabo 😉PS Jeśli zdecydujecie się na wakacyjny wyjazd, niekoniecznie do Albanii, to mam dla Was zniżkę do booking.com na 50 zł. Naliczy się, kiedy zarezerwujecie hotel po kliknięciu w ten link i po powrocie podróży kwota zostanie Wam zwrócona na kartę, którą podawaliście podczas rezerwacji ;)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *