Jak wyjechać na Erasmusa?

, , ,

Przyszedł czas na najważniejsze pytanie z erasmusowej serii – co trzeba zrobić, żeby wyjechać na Erasmusa, jakie dokumenty są wymagane i kiedy ma miejsce rekrutacja. Dziś mam dla Was odpowiedź!

Zanim przejdziemy do sedna wpisu, podrzucam Wam wszystkie erasmusowe wpisy, które do tej pory ukazały się na blogu:

-> Dlaczego warto jechać na Erasmusa?

-> Co spakować na Erasmusa?

-> Erasmus we Francji – przydatne dokumenty

-> Jak przetrwać pierwsze dni na Erasmusie?

-> Ile kosztuje Erasmus we Francji?

Kiedy mogę wyjechać na Erasmusa?

Żeby wyjechać na Erasmusa, musisz być na co najmniej drugim roku studiów. Rekrutacja na wyjazd to długi proces i zaczyna się zimą w roku akademickim poprzedzającym wymianę. Jednak najczęściej wydziały pozwalają na udział dopiero osobom, które są na drugim roku studiów i znają swoją średnią z pierwszego roku.

Co zrobić, żeby wyjechać?

Tutaj niestety odpowiedzi są bardzo różne, bo wszystko zależy od Waszej jednostki, przez którą będzie uczestniczyć w Erasmusie. Na Uniwersytecie Warszawskim nie tylko każdy wydział ma swoje zasady rekrutacji, ale nawet każdy instytut czy katedra. Dlatego nie mogę Wam napisać jednego słusznego sposobu, który sprawdzi się na każdej uczelni w Polsce.

Najczęściej czynnikiem decydującym jest średnia, dlatego warto się do niej choć trochę przyłożyć na pierwszym roku. Często wymaga się napisania listu motywacyjnego po angielsku lub w języku kraju docelowego. Zazwyczaj jest brane pod uwagę, jeśli dwie osoby na jedno miejsce mają taką samą średnią.

Zwróćcie też uwagę na wymagania językowe – niektóre uczelnie mogą chcieć od Was certyfikatów potwierdzających znajomość języka, w którym prowadzone są zajęcia.

Na ile uczelni mogę aplikować?

Podobnie odpowiedź brzmi: to zależy. W większości przypadków możecie wybrać co najmniej dwie uczelnie i w podaniu układacie je według tego, gdzie chcecie wyjechać najpierw. Podczas rekrutacji w niektórych instytutach możecie wybrać nawet osiem różnych miejsc! Jednak zawsze układacie je w kolejności od najbardziej do najmniej lubianych miejsc.

Często pierwszeństwo na poszczególne miejsca mają osoby z dłuższym stażem na uczelni, czyli najpierw doktoranci, później osoby na magisterskie i na końcu studenci licencjatu.

Kiedy składać dokumenty?

Każda jednostka publikuje swój kalendarz rekrutacji odpowiednio wcześniej. Nabór odbywa się pod koniec semestru zimowego – zazwyczaj w połowie stycznia. Wyniki publikowane są w luty, zaś w marcu dostaje mail od uczelni zagranicznej, która przekazuje Wam wszystkie niezbędne informacje dotyczącego Waszego pobytu i wymaganych dokumentów.

Pilnujcie wszystkich terminów, żeby nie przegapić szansy na wyjazd i oszczędzić sobie stresu 😉

Wiele uczelni na przełomie maja i czerwca przeprowadza dodatkową rekrutację już bez podziału na poszczególne jednostki. Odbiera się z ramienia BWZ, który zbiera wszystkie miejsca, które nie zostały zapełnione zimą. Jeśli na pierwszym razem nie uda Wam się dostać w wymarzone miejsce, może warto spróbować jeszcze raz?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *